„Genesis 2.0” Christiana Freia (reżyser) i Maxima Arbugaeva (współreżyser) otrzymał na Sundance 2018 Specjalną Nagrodę Jury za Najlepsze Zdjęcia w Filmie Dokumentalnym. Autorami zdjęć do filmu są Maxim Arbugaev i Peter Indergand. „Genesis 2.0” będą mogli zobaczyć polscy widzowie już w maju podczas 15. Edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 11-24 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.
Bohaterami „Genesis 2.0” są łowcy, którzy poszukują kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii przy Oceanie Arktycznym. Atmosfera przypomina
gorączkę złota – cena kłów mamutów nigdy wcześniej nie była tak wysoka. Pewnego dnia poszukiwacze natrafiają na niezwykle dobrze zachowanego mamuta. Okazuje się, że w jego tkance zachowana jest płynna krew.
Odkrycia na Nowej Syberii są ogromnie interesujące się dla naukowców genetycznych, którzy dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii chcą…
przywrócić do życia mamuta, wymarły gatunek zwierząt. W filmie obserwujemy wyniki eksperymentów genetycznych, które już dziś są przeprowadzane – jak skrzyżowanie kozy i owcy, czy psie szczeniaki, klonowane w oparciu o materiał genetyczny pupilów, których właściciele nie mogli sobie poradzić z ich odejściem. – W filmie jest więcej niż wyczuwalny duch Wernera Herzoga w ujęciu tematu relacji człowieka i natury – pisze Sheri Linden w „Hollywood Reporter”.
Te dwa światy – odkrywana przeszłość i niepewność przyszłości, która coraz bardziej zależy od decyzji podejmowanych przez człowieka, odpowiada w filmie głównym bohaterom filmu, braciom, których historie odsłaniają się w filmie. Jeden z nich – Peter Grigoriev jest łowcą kłów mamutów, drugi – Semyon Grigoriev, paleontologiem i dyrektorem Muzeum Mamutów w Jakucku, mieście w północno-wschodniej Syberii. – “Genesis 2.0” porusza temat legend, mitów i tabu oraz konfrontuje nas z naszymi własnymi lękami dotyczącymi nieznanej przyszłości – mówi Frei, cytowany przez Deadline.com.
Christian Frei ma na swoim koncie nominację do Oscara® za film „Fotograf wojenny” (2001), przybliżającego sylwetkę Jamesa Nachtweya, uznawanego przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. “Genesis 2.0” to film o tajemnicach ukrytych w naturze i o zmieniającej się roli człowieka, który we współczesnym świecie przyjmuje rolę stwórcy.
Tegoroczna 15. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 11-24 maja w pięciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. Na Festiwalu zostanie pokazanych ponad 100 filmów non-fiction, w tym filmy VR (virtual reality), które oferują to, co w kinie najważniejsze – emocje.